Lifelong Learning – rozwój na każdym etapie życia to już nie hobby tylko konieczność
“Luka kompetencji stanowi poważny problem na rynku pracy. Aby zminimalizować jej konsekwencje zarówno pracodawcy, jak i pracownicy muszą wykazać się otwartym podejściem - zrozumieniem, iż proces uczenia się i rozwijania umiejętności trwa przez całe życie, na każdym etapie kariery” - podkreśla Alex Shteingardt, CEO Hays Poland w raporcie “Rozwój zawodowy – oczekiwania pracowników i możliwości firm” (link: https://www.hays.pl/rozwoj-zawodowy).
Według wspomnianego wyżej raportu: dla 93% firm i ich kultur organizacyjnych ciągłe zdobywanie wiedzy jest co najmniej ważne. 89% pracowników jest chętnych na zdobywanie nowych umiejętności a 69% deklaruje, że ich obecna rola wymaga zdobywania przez nich nowej wiedzy praktycznie cały czas. Założymy się, że też jesteście w tych grupach!
Ale czym jest Lifelong Learning i czemu jest tak ważny?
Najkrócej można zdefiniować go jako kształcenie ustawiczne, czyli proces ciągłego zdobywania nowych umiejętności, wiedzy i kompetencji, który trwa całe życie. W obliczu rewolucji technologicznej, wymagań rynku pracy oraz potrzeb biznesowych firm, edukacja pracowników stała się ich nieodłącznym “towarzyszem”.
Zasób w postaci wykwalifikowanych i otwartych na “nowe” pracowników jest obecnie dla firm kluczem do utrzymania pozycji lidera na rynku i zdobycia przewagi konkurencyjnej. Z drugiej strony, pracownicy, którzy stale poszerzają swoje horyzonty są zdecydowanie bardziej elastyczni, gotowi na wyzwania, bardziej innowacyjni w swoim podejściu do pracy i zaangażowani w budowanie dobrostanu organizacji. Last but not least, dla samych pracowników Lifelong Learning to także możliwość rozwoju osobistego, w tym pasji, budowanie silniejszego poczucia własnej wartości, otwartość na transformacje, szansa na reskilling - w razie potrzeby ze strony organizacji i tym samym często na awans. Dlatego szkolenia i programy rozwojowe to jeden z najbardziej oczekiwanych benefitów pozapłacowych.
Rozwój może mieć niejedno oblicze… przede wszystkim uczymy się podczas wykonywania powierzonych nam zadań, dlatego nie brońmy się przed podejmowaniem nowych projektów. Wielką popularnością cieszy się mentoring oraz peer-to-peer learning, czyli dzielenie się wiedzą w gronie zespołu czy ekspertów. Są też tradycyjne, sprawdzone metody nauki: szkolenia stacjonarne, warsztaty, webinary, konferencje, studia podyplomowe czy MBA. Gwałtowny rozwój technologii w ostatnich latach przyniósł wiele elastycznych udogodnień, idealnych dla osób zapracowanych - mogą dostosować naukę do swoich potrzeb, czasu i zawodowych i życiowych obowiązków. Platformy e-learningowe bardzo zdemokratyzowały nasz dostęp do cennych zasobów edukacyjnych.
“Od kilku lat e-learning umożliwia praktycznie nieograniczony dostęp do wiedzy w niemal każdym obszarze. Online Professional Development to kompleksowa oferta szkoleń online, które skupiają się na obszarach newralgicznych dla biznesu i wyzwań przed którymi stoi. Nasi eksperci przygotowali krótkie szkolenia, dla pracodawców i pracowników, pozwalające im na rozwinięcie umiejętności technicznych, biznesowych i menedżerskich, w wygodnej formule anytime anywhere, w bardzo dostępnej cenie” - mówi Kamila Izdebska, Head of BPP Poland.
BPP Professional Education, wchodząca w skład międzynarodowej grupy edukacyjnej BPP, ma duże doświadczenie we wspieraniu strategii Learning & Development wielu firm, zwłaszcza w zakresie rozwoju specjalistów ds. finansów, rachunkowości i zarządzania.
Kamila Izdebska zapewnia: “Jesteśmy zawsze gotowi na szybkie i profesjonalne przygotowanie programu szkoleniowego, skrojonego pod potrzeby rozwojowe pracowników oraz organizacji - jej cele biznesowe czy wyzwania rynku, z którymi się mierzy. W ofercie Online Professional Development znajduje się aż 180 tematów. Ponieważ uważnie słuchamy naszych korporacyjnych partnerów i analizujemy rynek, baza modułów szkoleniowych będzie nadal rosła.”
Opracowane przez specjalistów BPP programy szkoleniowe online przygotowują nie tylko do znanych międzynarodowych kwalifikacji zawodowych takich jak ACCA, CGMA czy CFA. Uwagę przykuwają pakiety specjalne, wspierające finansistów w dostosowaniu się do zmieniającej się rzeczywistości, takie jak Introduction to digital age, GDPR course pack, czyli wszystko co trzeba wiedzieć RODO i bardzo ciekawy pakiet Finance Partnering - bo finansista to dziś przede wszystkim partner biznesowy dla swojej organizacji, mający wielki wpływ na jej rozwój i tworzone przez nią wartości.
“Każda nowa umiejętność to inwestycja w naszą przyszłość, a sam proces nauki potrafi dostarczyć wiele satysfakcji i poczucia zrobienia ważnego kroku do przodu.”, dodaje na koniec Kamila Izdebska.
Artykuł opublikowany również na portalu focusonbusiness.eu/pl/.