Sztuka negocjacji większego wynagrodzenia. Pięć kroków, które warto zrobić.
Dlaczego decydujemy się iść do szefa po podwyżkę? Powodów jest wiele…Po pierwsze to naturalna kolej rzeczy w karierze zawodowej. Po drugie, rosną nasze potrzeby finansowe, zwłaszcza gdy myślimy o stabilizacji, powiększeniu rodziny, dalszym rozwoju i edukacji, tudzież o awansie społecznym, który wiąże się zawsze z większymi kosztami życia. I wreszcie podwyżka to nie tylko kwestia finansowa, ale także wymierne potwierdzenie wartości naszej pracy na rzecz rozwoju firmy.
Drugie ważne pytanie brzmi “Jak negocjować podwyżkę z pracodawcą?”. Opracowaliśmy dla Was kilka kluczowych kroków, które pomogą Wam skutecznie przygotować się do rozmowy o wynagrodzeniu i zwiększyć szanse na sukces.
1. Zainwestuj w rozwój swoich kompetencji i umiejętności
Nieustanny rozwój zawodowy to jeden z najważniejszych elementów budowania wartości pracownika, niezwykle doceniany przez pracodawców.
“Zainwestuj czas i środki w poszerzanie lub pogłębianie swoich kompetencji i umiejętności. To może obejmować uczestnictwo w kursach, szkoleniach online, czy zdobywanie prestiżowych międzynarodowych certyfikatów, takich jak ACCA, CGMA czy CFA.” - mówi Kamila Izdebska, Head of BPP Professional Education - “Im bardziej jesteś wyszkolony i kompetentny, tym większą wartość wnosisz do firmy, co zwiększa szanse na podwyżkę i karierę.”
2. Zaprezentuj swoje osiągnięcia i wyniki
Jednym z najważniejszych sposobów na uzyskanie podwyżki jest udowodnienie swojej wartości poprzez wykazanie konkretnych osiągnięć i wyników, które przekładają się pozytywnie na działalność firmy. Przejrzyj uważnie swoje dotychczasowe zadania i projekty, zidentyfikuj te, które przyniosły największe korzyści Twojemu pracodawcy a w rozmowie o podwyżce podkreśl swoje sukcesy i ich wpływ na rozwój firmy.
3. Przygotuj się starannie do rozmowy z szefem
Przed rozmową o podwyżce przygotuj się bardzo starannie. Opracuj listę swoich osiągnięć, umiejętności i dodatkowych obowiązków, które podjąłeś. Pokaż jak przełożyły się na wyniki Twojego zespołu czy całej organizacji. Przygotuj również argumentację, dlaczego zasługujesz na podwyżkę, odwołując się najlepiej do konkretnych przykładów i danych.
4. Bądź proaktywny
Nie czekaj, aż Twój przełożony zaproponuje podwyżkę. Jeśli uważasz, że jesteś na nią gotowy, poproś o spotkanie w celu omówienia Twojej ścieżki kariery i wynagrodzenia. Bądź pewny siebie i stanowczy w wyrażaniu swoich oczekiwań, ale pamiętaj również o zachowaniu taktu i profesjonalizmu.
5. Pokaż, że jesteś gotowy na większe wyzwania
Wyraź chęć rozwoju i podjęcia kolejnych wyzwań - większej odpowiedzialności lub nowych projektów. Przełożony na pewno będzie otwarty również na Twoje innowacyjne pomysły, które mogą wpłynąć na usprawnienie pracy. Pokaż, że jesteś elastyczny, kreatywny i gotowy przynieść dodatkową wartość swojej firmie. Pokaż Twoje zaangażowanie w dobrostan firmy, co może być dodatkowym argumentem za podwyżką.
Życzymy powodzenia! Pamiętajcie, że powiedzenie “do odważnych świat należy” nadal nie traci na aktualności.
Artykuł opublikowany również na portalu focusonbusiness.eu.