Nowy trend na rynku pracy – relokacja. Jak przygotować się do migracji zawodowej?
W dzisiejszym zglobalizowanym świecie, kiedy kurczą się lokalne rynki pracy, a apetyt na wykwalifikowanych specjalistów o międzynarodowych kompetencjach rośnie, relokacja do dużych, atrakcyjnych firm za granicą staje się kluczowym elementem rozwoju zawodowego i powszechnym zjawiskiem.
Zwłaszcza profesjonaliści z obszaru finansów i rachunkowości są niezwykle cenieni przez międzynarodowe korporacje, które poszukują ekspertów zdolnych do zarządzania skomplikowanymi operacjami finansowymi na zróżnicowanych rynkach. Kluczową rolę w ich rekrutacji odgrywają edukacja oraz posiadanie międzynarodowych kompetencji zawodowych, takich jak ACCA czy CGMA.
Kto najchętniej szuka pracy za granicą
Kluczem łączącym relokujących się specjalistów jest perspektywa szybkiego rozwoju zawodowego oraz atrakcyjnego wynagrodzenia. Specjaliści mogą w praktyce rozwijać umiejętności zarządzania finansami w skali globalnej i zgodnie z międzynarodowymi standardami. Nie bez znaczenia jest możliwość nawiązania kontaktów z ekspertami z różnych krajów, co prowadzi do wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk.
Kto najczęściej decyduje się na pracę za granicą? Grupą numer jeden są młodzi profesjonaliści, których w kraju niewiele jeszcze trzyma i którzy poza powyżej wymienionymi motywacjami szukają przygody, nowych wyzwań, nowych znajomych i ciekawych doświadczeń kulturowych. Chętnie relokują się też doświadczeni profesjonaliści, w których rośnie poczucie zawodowej stagnacji i liczą na szybki awans w nowej firmie za granicą. Duże szanse na relokację mają pracownicy globalnych korporacji, gdy relokacja jest związana na przykład z dużymi projektami lub programami, które wymagają ich obecności w innym kraju.
Jak zaplanować relokację
Bez względu na to, w której grupie jesteś, pamiętaj, że relokacja do nowego kraju to poważne przedsięwzięcie, które wymaga starannego zaplanowania i przygotowania. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:
- na początku przyjrzyj się rynkowi pracy i możliwościom zatrudnienia w Twojej branży; porównaj wynagrodzenia i pakiety benefitów, oferowane w różnych firmach, aby upewnić się, że relokacja będzie dla Ciebie opłacalna,
- skonsultuj się z firmą rekrutacyjną, specjalizującą się w międzynarodowych transferach pracowników, ponieważ zazwyczaj ma dostęp do atrakcyjnych ofert pracy za granicą, pomaga w sprawach formalnych, wspiera praktycznymi poradami, dotyczącymi życia codziennego i kultury pracy w nowym kraju,
- przygotuj się finansowo na wydatki związane z przeprowadzką, sprawdź jakie są koszty życia w nowym kraju i zabezpiecz sobie rezerwę finansową na pierwsze miesiące po relokacji,
- załatw niezbędne formalności, między innymi takie jak wiza, pozwolenie na pracę, ubezpieczenia zdrowotne, wynajem mieszkania,
- poczyń odpowiednie kroki, aby jak najlepiej poznać nowy kraj, jego kulturę, obyczaje i normy społeczne; otwartość na nowe środowisko kulturowe jest kluczowe dla osiągnięcia komfortu życia i sukcesu zawodowego,
- zadbaj o swój well-being - relokacja to duża zmiana, która może być stresująca,
- last, but not least, zdobądź odpowiednie międzynarodowe kwalifikacje zawodowe, które dadzą Ci kompetencje do pracy na rynku globalnym i otworzą drzwi do najlepszych pracodawców w dowolnym kraju.
"Odpowiednia edukacja jest fundamentem, na którym talenty z obszaru finansów i rachunkowości budują swoją karierę. Jednak sama edukacja akademicka często nie wystarcza. Firmy globalne stawiają przed rekrutowanymi pracownikami wysokie wymagania kompetencyjne, takie jak uznawane na całym świecie kwalifikacje ACCA, CFA czy CGMA, które poświadczają umiejętność holistycznego zarządzania finansami oraz strategicznego myślenia w skali globalnej. – zauważa Kamila Izdebska, Head of BPP Professional Education w Polsce – Jeśli potrzebujesz kompetencji w tym zakresie, pomożemy Ci je zdobyć. Idealnym, nowoczesnym narzędziem jest platforma BPP HUB, która umożliwia naukę we własnym tempie z szerokim wsparciem trenerów – ekspertów. Na platformie znajdują się materiały edukacyjne, interaktywne szkolenia live oraz elastyczne z nagraniami sesji szkoleniowych. Nauka może iść w parze z przygotowaniem do wyjazdu."
Migracja zawodowa staje się trendem we współczesnym świecie, w którym rządzą mobilność, elastyczność i sprawne zarządzanie zmianą (też osobistą). W miarę jak globalizacja i technologiczna rewolucja przekształcają rynki pracy, zdolność do adaptacji a także gotowość do relokacji stają się kluczowymi atutami w dynamicznie zmieniającym się środowisku zawodowym.
Artykuł opublikowany również na portalu focusonbusiness.eu.